Sztuczna Inteligencja w bankowości i finansach #4. Inwestycje w AI, które rewolucjonizują sektor finansowy

Data publikacji: 16 kwietnia 2024

JP Morgan Chase & Co (JP Morgan) jest jednym z największych podmiotów finansowych na świecie. Na swojej stronie, poświęconej wyłącznie badaniom nad sztuczną inteligencją pisze: Celem naszego programu AI Research jest odkrywanie i rozwijanie najnowocześniejszych badań w dziedzinie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, a także w powiązanych dziedzinach, takich jak kryptografia, w celu opracowania rozwiązań, które mają największy wpływ na klientów i firmy.

JP Morgan od wielu lat inwestuje w AI. Dzięki platformie Contract Intelligence (COiN), opartej o uczenie maszynowe, bank zautomatyzował proces przeglądu dokumentów w określonym modelu biznesowym. COiN wykorzystuje niewspomaganą sztuczną inteligencję, minimalizując zaangażowanie człowieka. Platforma, umieszczona w prywatnej chmurze wykorzystuje rozpoznawanie obrazów do porównywania i identyfikowania klauzul. W początkowej fazie wdrożenia COiN wyodrębnił około 150 istotnych atrybutów z rocznych umów kredytowych w ciągu kilku sekund, eliminując potrzebę 360 000 godzin ręcznego przeglądu. Algorytm identyfikuje wzorce na podstawie warunków lub lokalizacji w umowach, co skutkuje znaczną oszczędnością czasu i kosztów przy jednoczesnej poprawie wydajności i redukcji błędów.

JP Morgan posiada obecnie własny zespół zajmujący się badaniami i rozwojem sztucznej inteligencji oraz narzędzi z jej wykorzystaniem. W corocznym zestawieniu podmiotów najbardziej zaangażowanych w AI od lat zajmuje czołowe miejsce, zarówno pod względem liczby zatrudnionych przy projektach osób, jak i wielkości inwestycji. Obecnie zespół pracuje między innymi nad narzędziem IndexGPT, które ma na celu wspierać sprzedawców w wyborze inwestycji dla klientów w oparciu o chmurę obliczeniową.

J.P. Morgan prowadzi różnorodne inicjatywy, takie jak:

  • Syntetyczne Zbiory Danych: Badania i algorytmy generują realistyczne zbiory danych zastosowalne w usługach finansowych, dostępne publicznie.
  • Centrum Doskonałości w Dziedzinie Wyjaśnialnej AI: Badania nad wyjaśnialnością modeli AI i uczciwością.
  • Centrum Doskonałości w Dziedzinie AlgoCRYPT: Badania w dziedzinie kryptografii i bezpiecznych obliczeń rozproszonych. Inicjatywa została uruchomiona we wrześniu 2022 roku.

JP Morgan to podmiot, który od lat upatruje w AI narzędzia, które dla gospodarki ma takie samo znaczenie, jak internet.


Autor: Marta Adranowska, adwokat, Senior Associate w Lawspective Litwiński Valirakis Radcowie Prawni Sp.k.

E-mail: marta.adranowska@lawspective.pl

Sprawdź, jak możemy pomóc

Przejdź do kontaktu

Powiązane artykuły

Webinar: „AI Act – pierwsze 6 miesięcy. Co biznes musi zrobić w pierwszej kolejności?”

Czytaj więcej

Adw. Maciej Tabor wystąpi jako prelegent na V Kongresie Prawa Nowych Technologii organizowanym przez MUST READ MEDIA

Czytaj więcej

Adwokat Marta Adranowska została liderem Grupy Roboczej ds. AI przy Ministerstwie Cyfryzacji!

Czytaj więcej

AI Act wspiera ważne wartości społeczne

Czytaj więcej