Sztuczna Inteligencja w bankowości i finansach #3. Efektywne wykorzystanie sztucznej inteligencji

Data publikacji: 9 kwietnia 2024

Przy podejmowaniu decyzji dotyczącej metody rozwiązywania zadań w przedsiębiorstwie przy zastosowaniu sztucznej inteligencji, konieczne jest przeanalizowanie zarówno celu, który ma być osiągnięty, jak i rodzaju i zakresu danych, które mogą służyć za wzorzec dla tworzonego narzędzia. Niektóre z technik eksploracji danych mogą okazać się niewłaściwie, z powodu braku dostatecznej wyjaśnialności dla wielowymiarowych problemów, co powoduje niezgodność z wprowadzanymi regulacjami.

Techniki optymalizacyjne

Chodzi tu o techniki stosowane do znajdowania najlepszego rozwiązania (lub rozwiązań) danego problemu. Przykłady obejmują algorytmy genetyczne, optymalizację rojem cząstek (PSO) i optymalizację gradientową. Tu warto zauważyć, że o ile decyzje dotyczące ruchu cząstki są podejmowane na podstawie jasno zdefiniowanych reguł matematycznych, co sprawia, że proces aktualizacji pozycji cząstki jest przewidywalny i może być dokładnie śledzony, to w przypadku wielowymiarowego środowiska z dynamicznym rozwojem, transparentność może być utrudniona.

Uczenie ze wzmocnieniem

To metoda uczenia maszynowego, która uczy model podejmowania decyzji poprzez nagradzanie pożądanych zachowań i karanie tych niepożądanych. Uczenie ze wzmocnieniem jest szeroko stosowane w robotyce, grach i do optymalizacji procesów decyzyjnych. Pomimo swojej skuteczności, wyjaśnialność w uczeniu ze wzmocnieniem stanowi wyzwanie, szczególnie w kontekście AI ACT.

Eksploracja danych (Data Mining)

Jest to proces odkrywania wzorców i innych ciekawych informacji w dużych zbiorach danych. Używa zaawansowanych technik statystycznych, uczenia maszynowego i systemów baz danych do ekstrakcji informacji, które mogą być użyteczne w różnych aplikacjach. Zastosowanie narzędzi i metod XAI do modeli stosowanych w eksploracji danych może pomóc w generowaniu bardziej zrozumiałych wyjaśnień dla ludzi, co do działania modelu i podjętych przez niego decyzji.

Deep Learning i sieci neuronowe

Mowa tu o zaawansowanych modelach uczenia maszynowego, które naśladują działanie ludzkiego mózgu, aby rozpoznawać wzorce, klasyfikować dane i przewidywać wyniki. Techniki te są stosowane w rozpoznawaniu mowy, przetwarzaniu języka naturalnego i analizie obrazu. Przy wykorzystaniu odpowiednich metod lokalnego wyjaśniania, pozwalają na wymaganą regulacyjnie wyjaśnialność.

Techniki eksploracji danych w praktyce

Techniki te są fundamentem współczesnych systemów AI i znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach, od automatyzacji i robotyki, przez analizę danych, po interaktywne aplikacje, takie jak gry czy asystenci głosowi. Wyzwania związane z wyjaśnialnością mogą nasilać się w przypadku bardziej złożonych lub dynamicznie zmieniających się problemów. W kontekście AI ACT ważne jest, aby sztuczna inteligencja była zastosowana w sposób, który uwzględnia potrzebę wyjaśnialności, odpowiedzialności i transparentności w decyzjach podejmowanych przez systemy AI.

Autor: Marta Adranowska, adwokat, Senior Associate w Lawspective Litwiński Valirakis Radcowie Prawni Sp.k.

E-mail: marta.adranowska@lawspective.pl

Sprawdź, jak możemy pomóc

Przejdź do kontaktu

Powiązane artykuły

Webinar: „AI Act – pierwsze 6 miesięcy. Co biznes musi zrobić w pierwszej kolejności?”

Czytaj więcej

Adw. Maciej Tabor wystąpi jako prelegent na V Kongresie Prawa Nowych Technologii organizowanym przez MUST READ MEDIA

Czytaj więcej

Adwokat Marta Adranowska została liderem Grupy Roboczej ds. AI przy Ministerstwie Cyfryzacji!

Czytaj więcej

AI Act wspiera ważne wartości społeczne

Czytaj więcej